„LAUMAKĖ“
Tradicinių kanklių ansamblis
2024 m. geriausiu liaudiškos muzikos ansambliu ir vadovu pripažintas Anykščių kultūros centro tradicinių kanklių ansamblis „Laumakė“ ir vadovė Asta Motuzienė, ir pelnyta AUKSO PAUKŠTĖS nominacija. Tai aukščiausias mėgėjų meno apdovanojimas Lietuvoje. Šis įvertinimas – tai pripažinimas už kūrybiškumą, profesionalumą ir nuoširdų darbą puoselėjant tradicinę lietuvių muziką.
Anykščių kultūros centro tradicinių kanklių ansamblis LAUMAKĖ susibūrė 2019-ųjų spalį. Begalinis noras kankliuoti, dainuoti, populiarinti lietuvių tautinį instrumentą, skleisti žinią apie Anykščių kraštą suvedė draugėn būrį šaunių muzikos mylėtojų, kurios yra įvairių profesijų atstovės.
Veikla
Anykščių kraštą ir „Laumakės“ vardą garsina 15 žavių kanklininkių. Už aukštą meninį lygį, aktyvią veiklą ir reikšmingus pasiektus rezultatus Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktoriaus Sauliaus Liausos 2024 11 29 Įsakymu Nr. V-2024/89 kolektyvui suteikta I kategorija. „Laumakės“ repertuare – instrumentiniai kūriniai ir liaudies dainos su 10-stygių kanklių, kurias mums pagamino meistras Egidijus Virbašius, pritarimu. Mūsų darbo principai – pagarba tradicijai, kūrybinė dermė, inovatyvumas ir kūrybos džiaugsmas, tad ieškome spalvų ir įvairovės smuiko, manikarkos, akmeninių kanklių bei svėdasiškio meistro Juozo Lašo pagamintų unikalių kanklių garsais.
Nuo pirmojo pasirodymo 2019 m. gruodžio 22 d. kasmet surengiame apie 20 koncertų Anykščių krašte ir įvairiose Lietuvos kultūros įstaigose, bendruomenėse. „Laumakės“ kraitis – Lietuvos dainų šventės „Kad giria žaliuotų“ Kanklių koncertas „Skambėkite kanklės“, Dainų šventės žygis per Lietuvą, IX tarptautinis folkloro konkursas-festivalis „Saulės žiedas“, XXXVII tarptautinis folkloro festivalis „Atataria lamzdžiai“, tarptautinis kanklių muzikos festivalis „Kanklės mano rankose“, Rytų Aukštaitijos liaudiškos muzikos ir tautinių šokių šventė „Aukštaitijos vainikas“, tautinių instrumentų ansamblių ir orkestrų festivalis „Trimitatis“, XII Lietuvos kanklininkų stovykla „Skambantys kankleliai“, Rytų Lietuvos folkloro šventė „Suprašė žvirblelis“, kultūros festivalio „Purpurinis vakaras“ finalinio koncerto metu bendras projektas „Baltas paukštis“ ir daugelis kitų koncertų.
2023 metais sėkmingai įvykdėme projektą „Kliudžiau kankles“, jį tęsime 2025 m. praplėsdami veiklas iki tarptautinio renginio. Daugiau apie „Kliudžiau kankles“. 2024 m. lapkričio 29-ąją atšventėme kolektyvo kūrybinės veiklos 5-metį įspūdingu koncertu „Kelionė laiku“.
Šį laikotarpį vainikavo magiškas skaičius – 88 – tiek kartų „Laumakė“ kankliavo koncertuose, dalyvavo bendrose programose, edukacijose, filmavimuose ir t.t. Apie kolektyvo veiklą byloja nuolat atnaujinama informacija šioje svetainėje, Anykščių KC facebook paskyroje, YouTube kanale , YouToube kanale.
Nuoširdūs žiūrovų atsiliepimai rodo, kad kanklių muzika randa kelią į žmonių širdis, todėl ateities planuose – festivaliai, koncertai, šventės ne tik Anykščių krašte, Lietuvoje, bet ir pasaulyje.
Jei norite geriau pažinti unikalų tautinį instrumentą – kankles – prisijunkite prie mūsų kolektyvo. Ir visai nesvarbu, ar kankliuojate, ar tik svajojate išmokti, ar dainuojate, ar galvojate, kad klausos, gal būt, neturite, išmanote muzikos raštą ar visai nepažįstate natų – drąsiai ateikite! Čia išsipildys Jūsų lūkesčiai: pasidalinsime žiniomis, dainomis ir smagiu pabuvimu kartu su LAUMAKE. Nes mūsų šūkis „Niekada neperplauksite jūros, jei tik sėdėsite ir žiūrėsite į vandenį.“ (R. Tagorė).