Spalio 9-20 dienomis Anykščių kultūros centre vyko ilgai lauktas ir visų teatro mylėtojų pamėgtas Lietuvos profesionalių teatrų nacionalinės dramaturgijos festivalis „Pakeleivingi“. Šis dešimtasis, gerai žinomas ir vertinamas kasmetinis renginys vėl pritraukė tiek vietinius, tiek teatro gerbėjus iš kitų Lietuvos kampelių, siūlydamas įvairiapusišką programą, kurioje spektakliai tiek vaikams, tiek suaugusiems.
Festivalio metu Anykščiuose viešėjo garsūs Lietuvos teatrai: Nacionalinis Kauno dramos teatras, Keistuolių teatras, Valstybinis Šiaulių dramos teatras, Klaipėdos dramos teatras, Alytaus miesto teatras, Valstybinis Vilniaus mažasis teatras, Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatras. Žiūrovai turėjo galimybę mėgautis labai įvairia festivalio programa, kuri buvo skirta tenkinti įvairaus amžiaus ir skonių publikos lūkesčius, susipažinti su profesionalių Lietuvos teatrų pastatymais, atrasti naujas kūrybines patirtis bei šiuolaikinius režisūrinius sprendimus.
Susitikimas su režisieriumi Aleksandru Špilevojumi
Šių metų festivalis buvo ypatingas ne tik spektakliais, bet ir galimybe susitikti su talentingu režisieriumi Aleksandr Špilevoj, kuris pristatė „Pakeleivinguose” net du savo režisuotus spektaklius – „Kai mes būsim jauni“ ir „Pupos“. Šis festivalis suteikė žiūrovams unikalią progą ne tik mėgautis puikiais pastatymais, aktorių vaidyba, bet ir išgirsti režisieriaus mintis apie teatro subtilybes, kūrybinį procesą, režisūros kelią ir savo patirtis.
A. Špilevojus su žiūrovais dalijosi įžvalgomis apie teatrą kaip dialogo su žiūrovais priemonę, kur kiekvienas spektaklis yra savotiškas kelias į gilesnį savęs ir supančio pasaulio pažinimą, žmogiškų patirčių supratimą, jų įvertinimą. Jis kalbėjo apie savo kūrybinį procesą, naujų išraiškos formų ieškojimą ir kaip svarbu, kad teatras liktų gyvas, nuolat kintantis menas, sugebantis reaguoti į šiuolaikinius socialinius, asmeninius iššūkius, sugebantis išeiti iš savo buveinės sienų, ieškantis kelių į žiūrovą visom įmanomom priemonėm. Režisierius pasidžiaugė, kad šiame festivalyje pristatomi Lietuvos dramaturgų darbai, nes tai skatina didesnius jų kūrybinius siekius, motyvuoja ieškoti ir kurti. Jo nuoširdus atvirumas ir sugebėjimas pateikti teatrą per žmogiškumo prizmę paliko gilų įspūdį susirinkusiems susitikimo dalyviams, praturtinusiems savo supratimą apie teatro pasaulį ir apie bendražmogiškas vertybes.
Festivalio spektakliai
Festivalis prasidėjo spalio 9 d. Nacionalinio Kauno dramos teatro spektakliu „Kai mes būsim jauni“, režisuotu Aleksandr Špilevoj, kuris gavo puikias žiūrovų ir kritikų recenzijas. Ši 1 val. 45 min. trukmės drama sužavėjo savo jautrumu ir gilia filosofine refleksija apie jaunystę ir nesustabdomą laiko tėkmę. O bilietai į šį spektaklį buvo „iššluoti” jau likus mėnesiui iki spektaklio.
Toliau vėl gi sekė turtinga programa. Keistuolių teatras pristatė nuostabų muzikinį spektaklį žmonėms nuo 6 metų „Jonas kareivis“ (režisierius Aidas Giniotis) ir mito apie Prometėją puikią interpretaciją skirtinguose laikotarpiuose „Kai aš buvau Prometėjas“ (režisierė Ieva Stundžytė), Valstybinio Šiaulių dramos teatro spektaklis „Patina“ (režisierė Eglė Švedkauskaitė) pasakojo apie Motinos kuriamą iškreiptos realybės pasaulį, o garsusis Klaipėdos dramos teatro pastatymas „Kalės vaikai“, kurį režisavo legendinis Eimuntas Nekrošius, nukėlė į donelaitišką epochą, artimą Klaipėdos krašto dvasiai. Alytaus miesto teatro kolektyvo dėka klasikinė Kazio Borūtos „Baltaragio malūno“ istorija (režisierė Milda Emilija Mičiulytė) atgimė muzikiniu formatu. Valstybinio Vilniaus mažojo teatro spektaklis „Madagaskaras“ , režisuotas Rimo Tumino ir Arvydo Dapšio su pertrauka užtruko 3 valandas, tačiau sugebėjo išlaikyti publikos dėmesį, sužavėdamas istorijos, autentiškos XX a. pirmos pusės kalbos ir humoro deriniu.
Spalio 20 d. festivalį vainikavo Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatras spektakliu „Pupos“, taip pat režisuotu Aleksandr Špilevoj. Tai šiuolaikinis ir aktualus kūrinys, atspindintis kasdienes gyvenimo dramas, pateiktas per teatrinę prizmę, kuri sukūrė itin artimą ryšį su žiūrovais.
Lietuvos profesionalių teatrų festivalis „Pakeleivingi“ dar kartą įrodė, kad nacionalinė dramaturgija Lietuvoje išlieka gyvybinga ir dinamiška, nuolat ieškanti naujų formų ir turinio, pritraukianti ir labai reikalinga įvairaus amžiaus ir interesų žiūrovams.
Organizatoriai, Anykščių kultūros centras nuoširdžiai pasirūpino, kad festivalis taptų ne tik meninių patirčių erdve, bet ir bendruomenės švente, sujungusia vietinius gyventojus bei miesto svečius. Festivalį finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Anykščių rajono savivaldybė, o LRT Plius, kaip pagrindinis partneris, užtikrino plačią festivalio sklaidą.
Anykščių kultūros centro informacija