werwerwerwerewr

Anykščių rajono kultūros centro tautinių šokių kolektyvas „Gojus“ tarptautiniame 10-ajame folklorinių šokių festivalyje Meksikoje

      Meksikoje vykstantis tarptautinis tautinių šokių festivalis „Pasaulio spalvos“ jau nuo 2013 m. yra pasaulio tautų kultūros ir šokio propagavimo etalonas, įsikūręs įvairiose Jalisco valstijos savivaldybėse. Šiam festivaliui būdingi broliški ryšiai tarp menininkų iš viso pasaulio. Šių metų festivalio tema: moteris, kuri simbolizuoja taiką ir motiną žemę, tai ypač aktualu šių dienų kontekste.

     Anykščių rajono kultūros centro tautinių šokių kolektyvas „Gojus“ šiame festivalyje atstovavo ne tik Anykščiams ir Lietuvai, bet ir visai Europai. Renginį, kurį organizuoja visų Lotynų Amerikos valstybių kultūros ministerijos Lietuva čia pakviesta pirmą kartą. Šokių kolektyvo nariai turėjo nukeliauti lėktuvu net apie 10 tūkstančių 137 kilometrų, kad iš savo šalies nuvyktų į renginio vietą, kur vyko dešimtojo Tarptautinio folklorinių šokių festivalio „Pasaulio spalvos“ uždarymas – daugiakultūris renginys, nuo 2013 m. sulaukęs beveik šimto šokių kolektyvų iš įvairių planetos platumų ir kurio būstinės yra įvairiose savivaldybėse iš Jalisco valstijos.

     „Pasaulio spalvos“ uždarymo šou vyko Unión de Tvla mieste, vienoje iš dešimties savivaldybių, atrinktų vesti šį daugiakultūrį renginį, vykusį nuo balandžio 17 d. iki 23 d., jame dalyvavo net 350 šokėjų iš Europos ir Lotynų Amerikos.

     Lietuvos vėliava su geltonos, žalios ir raudonos spalvos juostelėmis ne kartą pasirodė virš scenos, plevėsavo ir tarp šokėjų. Tai buvo pirmas kartas, kai tautinių šokių kolektyvo „Gojus“ nariai dalyvavo tarptautiniame tautinių šokių festivalyje „Pasaulio spalvos“ ir įkėlė koją į Meksikos žemę.

     Kolektyvo vadovė Jūratė Uselienė atviravo: „Praėjo beveik metai kaip mes svajojome apie kelionę, kuri buvo tokia spalvinga, įspūdinga, pilna nepamirštamų akimirkų. Dar praeitų metų spalį Gojus atšventė 30 metų jubiliejų ir po šio jubiliejaus, nors ir sunkiu laikotarpiu, mums šis jubiliejus buvo tikras išbandymas. Vyravusi pandemija diktavo savo sąlygas, žmonės taip pat buvo įsitempę, o juk visada norisi viską paruošti geriau, profesionaliau ir įspūdingiau, realizuoti patį save. Po atšvęsto jubiliejaus, visiems taip norėjosi turėti dar vieną didelę ir įspūdingą šventę. Šiai šventei ruošėmės jau prieš metus. Tačiau, ilgą laiką buvome nežinioje, kadangi patys festivalio organizatoriai nebuvo užtikrinti, kad festivalis įvyks, dėl vykstančios pandemijos. Atvykome į festivalį, kuriame vieninteliai atstovavome Europą. Buvome vieninteliai tokie neįprasti, kokie esame jiems. Viso festivalio metu nuolat buvo prabrėžiama, kad mes vieninteliai esame iš Europos. Mūsų spalvos, šokiai, žmonės buvo kitokie. Pats festivalis be galo spalvingas, o festivalio tema: moteris, kaip žemės, taikos ir grožio simbolis buvo labai svarbi tema. Ši tema aktuali ir mums lietuviams, kurie esame Europoje, netoli Ukrainos. Ir nors dabar mes esame kitame žemyne, mūsų mintys su tais, kurie išgyvena šį sunkų laikotarpį.“

     Festivalio metu šokių kolektyvui „Gojus“ buvo išskirtinė proga atstovauti savo šalies kultūrą, pristatant liaudiškus tautinius ir istorinius šokius. Kolektyvo vadovė neslėpė, kad visi labai didžiavosi atstovaudami tautą, turinčią tokią gilią ir unikalią praeitį.

     Kolektyvo nariai dalyvavo net dvejuose festivaliuose ir pasirodė dvylikoje pasirodymų skirtinguose Meksikos miestuose. Todėl dalyvavimas čia buvo itin intensyvus. Susidurta ir su iššūkiais: kita laiko zona, karštas klimatas, o kur dar kelionės į vis kitus miestus. Nors atstumai tarp miestų buvo nedideli, tačiau vykstant kalnų keliais, kelionė užtrukdavo net iki 4 valandų į vieną pusę.      Kolektyvo narė Skaistė Uselytė paminėjo, kad sunku buvo įprasti ir prie meksikietiško laiko planavimo. Patys meksikiečiai juokauja, kad jų viena minutė gali siekti ir vieną valandą. Kita vertus, nepaisant sunkumų, visi kolektyvo nariai džiaugiasi išskirtine galimybe pamatyti tokią šalį, susipažinti su jos kultūra bei susibičiuliauti su tokių šalių kolektyvais kaip Čilė, Peru, Kolumbija ir vietinės Meksikos.

       Šokių kolektyvas „Gojus“ išreiškia didelę padėką vienam iš šio renginio organizatorių Antonio de Jesús Casillas Pérez, kuris buvo visiems kaip angelas sargas, organizuojant kolektyvo apsaugą tiek armijos tiek ir policijos, visos kelionės metu.

     Anykščių rajono kultūros centro tautinių šokių „Gojaus“ kolektyvas šių metų kovą taip pat dalyvavo Jungtiniuose Arabų Emyratuose vykusiame Šarža miesto paveldo dienų festivalyje „Paveldas – ateitis“!

 

 

 Meksikos dienraščio „Letrafria“ ir Anykščių kultūros centro informacija

Did you like this? Share it!